Dlaczego woda filtrowana jest gorzka
Dlaczego woda filtrowana jest gorzka?
22 października, 2020
Do czego służy butelka filtrująca
Do czego służy butelka filtrująca?
22 października, 2020
Pokaż wszystkie

Jak zamontować filtr do wody?

Niezależnie od tego, czy mamy w domu tzw. wodę miejską, wodociągową czy też mamy własną studnię, woda w obu przypadkach może nie spełniać w 100% naszych oczekiwań. Woda pochodzące z wodociągów jest na tyle oczyszczona, iż można ją pić bezpośrednio, ale nie oznacza to, iż jej czystość jest na najwyższym poziomie, a co do kwestii smaku i zapachu wody wodociągowej to niemal zawsze pozostawia on wiele do życzenia. Wodę z własnej studni koniecznie trzeba zaś przebadać oraz obowiązkowo filtrować. Jakie rodzaje filtrów możemy wybrać i jak i gdzie się je montuje?

Zasady montowania filtrów do wody

Filtry do filtrowania czy uzdatniania wody nie mogą być zamontowane byle gdzie. Najwłaściwszym miejscem do ich montażu będzie dom, gdzie istnieją odpowiednie warunki do działania urządzeń elektrycznych i zbiorników z wodą, zdecydowanie musi tam panować przez cały rok dodatnia temperatura, by woda nie zamarzała. Zależnie od rodzajów filtrów, miejscem na ich montaż może być kuchnia, kotłownia czy inne pomieszczenie gospodarcze. Przed zakupem danych filtrów należy ocenić, gdzie zamierzamy je umieścić, bo może to mieć spory wpływ na wybór danej metody filtracji.

Jednym z najbardziej trafnych wyborów będzie montaż mechanicznego filtra narurowego, który jak sama nazwa wskazuje montowany jest na rurze doprowadzającej wodę. Jest to filtr wstępny, za którym należy zamontować bardziej czułe rodzaje filtrów. Filtr mechaniczny usunie z wody wszelkie zanieczyszczenia stałe jak piaski, żwirki czy osady. Na taki filtr składają się:

  • korpus wielkość 10 lub 20 cali;
  • wkład filtracyjny – wymieniany lub płukany;
  • automat płuczący, przy filtrach samopłuczących.

W domu z własną studnią warto też zamontować filtry neutralizujące, które podnoszą pH wody oraz usuwają z niej część manganu i żelaza, a także filtry zmiękczające do wody, które do działania wykorzystują złoże żywicy jonowymiennej. Nieocenionym filtrem w walce z zanieczyszczeniami jest oczywiście filtr z węglem aktywnym, który usuwa z wody całą masę zanieczyszczeń organicznych, a także znacząco poprawia smak i zapach wody. Złoże węglowe wymieniać należy średnio co 3-5 lat.

Wszystkie te filtry można montować w zestawie, szczegółowy opis takiego montażu podany jest przez producenta.

Jak wybrać najlepszą metodę filtracji dla domu?

Przede wszystkim przed zakupem odpowiednich filtrów trzeba znać parametry wody znajdującej się w naszej studni, musimy wiedzieć też czym i w jakim stopniu jest ona zanieczyszczona. Jeśli dobrze dobierzemy filtry, to i woda będzie czystsza oraz filtry podziałają znacznie dłużej w momencie, gdy ich wydajność będzie dobrze dobrana do poziomu zanieczyszczeń. Warto skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie, a takie ponad 30 letnie doświadczenie ma np. marka Dafi. W domach jednorodzinnych bardzo dobrze sprawdzają się filtry multifunkcyjne. Wybór właściwego rodzaju filtra wody zależy do ilości manganu i jonów wapnia i magnezu w wodzie. Właściwie dobrany zmiękczacz wody zapewnia wieloletnią skuteczną pracą i całkowite zmiękczenie wody.